By Valerie Krantz Copyright Spintastics Skill Toys Inc., 1996
A yo-yo minden valsznsg szerint Knbl ered, ennek ellenre az elsõ irsos forrs, mely emlitst tesz rla, Grgorszgbl, K.e. 500-bl szrmazik. Az kori jtkszer fbl, fmbõl, vagy cserpbõl kszlt, s egyszeren "korongnak" neveztk. Szoksban volt, hogy amikor egy gyermek betlttt egy bizonyos letkort, korhoz illõ jtkokat ajnljanak fel az isteneknek. A cserpbõl kszlt "korongokat", trkeny anyaguk miatt, valszinleg leginkbb ilyen clokra szntk, mintsem jtkszernek. A korabeli vza egy grg ifjt rkit meg, amint pp "korongozik". Az athni Grg Nemzeti Mzeumban tbb hasonl vza, illetve egy valdi cserp yo-yo is megtallhatak. Egyes trtnelmi feljegyzsek arrl tanuskodnak, hogy a 16. szzadban a Flp-szigeteki vadszok a fk tetejrõl, egy 20 lb hossz zsinrhoz rgzitett kõvel vadsztak az alattuk lvõ llatokra. A „fegyvert" vissza lehetett hzni, majd jra s jra "bevetni". Innen ered az a szleskrben elterjedt elkpzels, miszerint a yo-yo igazi elõfutra a Flp-szigeteki kõbunk volt. Ez a felttelezs azonban, perdntõ trtnelmi tnyek hinyban inkbb csak a kpzelet szlemnye, sokkal valszinubb az, hogy a yo-yo Knbl nemcsak Grgorszgba, hanem a Flp szigetekre is eljutott, ahol azta is nagyon npszerû jtk a gyerekek krben.
A kvetkezõ, trtnelmileg hiteles, a jtkra utal trgy egy Indibl, 1765-bl szrmaz, kzzel festett miniatr doboz, mely egy piros ruhs, yo-yo-z lnykt brzol. Az ezt kvetõ 25 vben a yo-yo meghditotta Nyugat-Eurpt is,s igen kzkedveltt vlt, klnsen Skcia, Franciaorszg s Anglia arisztokrata kreiben. Ahov csak eljutott a jtk, mindenhol ms nven vlt ismertt.
Franciaorszgban egy 1789-es festmnyen a ngy ves, ksõbb a trtnelembe magt XVII. Lajos nven ber kisfi jtszik az emigrette-vel. A francia szabadsgharc, s a terror uralma alatt sok arisztokratnak kellett Prizsba, Nmetorszgba, vagy ms orszgokba meneklnie. Megszokott letstlusukat felbortotta a parasztok lzadsa, de elefntcsontbl, vagy vegbõl kszlt yo-yo-ikat magukkal vittk szmzetskbe. A yo-yo egyik francia elnevezse pontosan innen ered, hiszen az emigrette kifejezs nem mst jelent, mint „elhagyni az orszgot", szmzetni. A jtk egy msik beceneve ekkortjt a de Coblenz volt, utals annak a vrosnak a nevre, ahol sok francia emigrns tallt menedket. Ezen elnevezsek rvilgtanak arra a fontos trtnelmi kapcsolatra, mely a Francia Szabadsgharc s a jtk kzt ll fenn .
A trtnelem folyamn figyelmen kisrhetjk a yo-yo msik nagy rtkt, stresszoldst. Mig a francia nemessg krben csupn divatos kedveltets volt, addig a kevsb szerencssek a guillotinhoz vezetõ utuk alatti feszltsget oldottk vele. Az 1780-as vekbõl szrmaznak azok a rajzok, melyek tbbek kztt Lafayette ezredest s csapatait brzoljk yo-yo „dobls" kzben. A yo-yo 1791-ben rkezett Prizsba, s „joujou de Normandie" nven vlt kzismertt. Sokak ez lehet a modernkori amerikai elnevezs, a "yo-yo" etimolgiai gykere. A jtk irnti nagy rdeklõds bizonytka a hres szndarabr, Beaumarchais mûve, a Figar Hzassga 1792-bõl. Az egyik jelenetben az ideges Figaro, a szoksostl eltrõen nem a kezt trdeli, hanem emigrette-vel prblja levezetni feszltsgt. Amikor felteszik neki a krdst, hogy mgis mire j az emigrette, igy felel: „Nemes jtk, mely elûzi a gondolkods fradsgt." 1815 jnius 18-n, a hires Waterloo-i csata napjn Napoleon s csapatai lltlag szintn yo-yo segtsgvel prbltak relaxlni a harc elõtt.
A yo-yo rlet tsprt egsz Eurpn; Angliba Skcin s Franciaorszgon keresztl rkezett meg. Az angolok, tvve a francia kifejezst, bandalornak hivtk a jtkot, ezenkivl hasznlatban volt a quiz elnevezs, illetve utaltak r gy is mint a "francia piperkõc". Egy 1791-bõl szrmaz metszet Wales hercege, a ksõbbi IV. Kroly brzolja, bandalore-t prgetve. A jtk npszersge s a herceg hatalma folytn a yo-yo "A Wales-i herceg jtka"-knt lett ismert, hamarosan pedig "sttuszszimblumm" vlt: egy magra valamit is ad ember sem lhetett nlkle! A jtk folyamatos npszerûsgt tkrzi az 1862-bõl szrmaz illusztrci, amelyen kt fiatal fi egy idõsebb hlgyet ijesztget a quiz-zel.
Az Egyeslt llamokban a yo-yo elsõ rsos emltse 1886-ra datldik, amikor is kt Ohio-beli frfi szabadalmaztatta a "tovbbfejlesztet bandalore-t". Egy vvel ksõbb egy nmet emigrns, Charles Kirchof szabadalma alapjn kezdõdtt meg "visszatrõ kerk" gyrtsa. Az Egyeslt llamokban 1887 s 1911 kztt klnfle, yo-yo gyrtsra vonatkoz szabadalmak lttak napvilgot, de ezen kvl semmi emltsre mlt nem trtnt.
Az Amerikai Tudomnyos Mellklet 1916-ban megjelent "Flp-szigeteki jtkok" cmû cikke nevezi elõszr a jtkot yo-yo-nak, ami egyesek szerint a filippn "gyere-gyere" vagy "visszatrni" jelentsû szra vezethetõ vissza. A yo-yo trtnelem j korszakt kezdte meg a cikk hatsra.
Ekzben a Flp-szigeteki lakosok mesterei lettek a jtk elksztsnek, illetve hasznlatnak. Kivl fafaragk s jtkosok lettek, hisz kisgyermek koruktl kezdve ezzel tltttk szabadidejket. A yo-yo-zs nemzeti hagyomny lett a Flp-szigeteken. Nem meglepõ, hogy a ma ismert yo-yo-zs formja is innen jutott el a Egyeslt llamokba. Az 1920-as vekben Pedro Flores mutatta be az elsõ filippn yo-yo-t az llamokban, majd 1928-ban megalaptotta sajt nevvel fmjelzett cgt Kaliforniban.
A Flores yo-yo-kat egyetlen darab fbl, kzzel faragtk. Forradalmian j volt bennk, hogy a zsinr nem rktve, hanem egy hurok segtsgvel volt rgztve a tengelyhez. gy a yo-yo nem trt vissza azonnal kzbe, hanem egy ideig csak prgtt. Ezt nevezik sleep pozcinak, ami a mai yo-yo-zs alapja, s ez biztosija azt, hogy a yo-yo trkkk szma vgtelen.
Az zletember Donald F. Duncan Sr. 1928-ban vagy '29-ben, San Franciscban tallkozott elsõknt a Flores yo-yo-val. Lehetõsget ltott a jtkban, amivel Pedro nagy kznsget tudott standjhoz vonzani nhny trkk bemutatsval. Nemcsak a yo-yo tlett, de magt a Pedro Flores cget is megvette. Ahogyan mondani szoktk, a tbbi trtnelem.
Donald Duncan kitûnõ zletember volt. Reklmhadjratot indtott s yo-yo oktatkat kpzett s alkalmazott mind az Egyeslt llamokban, mind Nyugat-Eurpban. A "Duncan Yo-Yo Professionals" az eladsok nvelse cljbl llamrl-llamra jrva mutatta be s tantotta a yo-yo trkkket, versenyeket szervezett. Ms cget is kezdtek fantzit ltni a jtkban; a verseny egyre nõtt. Duncan, hogy rdekeit megvdje, 1932-ben a "yo-yo" vdjegy kizrlagos hasznlati jogrt folyamodott, amit meg is kapott. A konkurens cgek, mivel termkk megnevezsre a yo-yo kifejezst nem hasznlhattk knytelenek voltak "gyere vissza"-ra ("come back"), "visszatrs"-re ("return"), "rvnylõ ktkerekû"-re ("whirl-a-gig"), vagy "prgõ"-re ("twirler") keresztelni sajt verzijukat.
1946-ban a Duncan cg Luck-ba, Wisconsin-ba kltztt, s a vros hamarosan a vilg yo-yo fõvrosv vlt, ahol 3600 darab yo-yo-t gyrtottak rnknt. Az eredeti, tlgyfbl kszlt yo-yo-k gyrtshoz vente 1.000.000 db egy lbnyi szles deszkt hasznltak fel. 1960-ban kezdõdtt el ma is megtallhat mûanyag yo-yo-k gyrtsa. Az eladsok folyamatosan nõttek. Csak a Duncan cg 1962-ben 45 milli darabot adott el az llamokban, ahol pedig csak 40 milli gyerek lt. De mg gy sem tudtk kielgteni az ignyeket, s a drga televzis reklmok, a tlrrt fizetett magas brek, s az anyagrak slyosan cskkentettk a cg profitjt. A folyamatos jogi csatrozsok a yo-yo vdjegy miatt szintn slyos pnzekbe kerltek. A konkurens cgek kemnyen harcoltak, hogy õk is a yo-yo-knt nevezhessk meg termkket. Vgl 1965-ben a Legfelsõbb Fellebbviteli Brsg gy hatrozott, hogy a Duncan cg vdjegye a yo-yo szra nem rvnyes. A sz a kznapi hasznlatban olyannyira elterjedt, hogy a nyelv rszv vlt: mr nem a Duncan termket, hanem a jtkot jellemezte.
Tragikus mdon a Duncan cg 1965 novemberben csõdbe ment. Br a gpek az rvers sorn klnbzõ vsrlkhoz kerltek, a legrtkesebbet, vagyis a "Duncan" nevet s amit az fmjelzett, a Flambeau Mûanyagipari cg szerezte meg. Jnius hatodikt Nemzeti Yo-Yo Napp nyilvntottk, Donald Duncan Sr. szletsnapja alkalmbl, a jtk s a sport npszerûstsrt tett munkja megbecslse jell.
Napjainkban a technolgia fejlõdse olyan temû s olyan tfog, hogy hatsa all az egyszerûnek ltsz yo-yo sem vonhatja ki magt. Az 1970-es vektõl kezdve a yo-yo gyrtk egyre nagyobb hangslyt helyeztek a slyeloszlsra, s a sly nagyobb hnyada kerlt a yo-yo kt szlre, ezzel megsokszorozva a fordulatszmot. Tom Kuhn szabadalmaztatta a „No Jive 3-in-1" yo-yo-t, amely az elsõ cserlhetõ tengelyû, kzzel is sztcsavarhat yo-yo volt. Ugyancsak trtnelmi lpsnek nevezhetõ az 1980-ban Michael Caffrey ltal szabadalmaztatott „Brain" yo-yo, ami egy elõre meghatrozott prgsi sebessgre lassulva automatikusan visszatr a kzbe. A 1990-es vektõl vltal elterjedt s kzkedvelt a csapgyas yo-yo-k.
De a trtnetnek mg nincs vge, hisza NASA 1985 prilis 12-n elõszr vitt yo-yo-t az ûrbe. Egy egyszerû prgõ yo-yo-t hasznltak a mikrogravitci vizsglatra, s azt tapasztaltk, hogy a yo-yo-t kis sebessggel el lehet dobni, mely gy a zsinr mentn haladt. Ennek ellenre a yo-yo nem vette fel a sleep pozicit,s a gravitci hatsa nlkl a yo-yo egyszerûen visszatrt a kzbe. A yo-yo-t ugyanakkor mindenkppen dobni kellet, hisz a gravitci nlkl az nem tekeredett le a zsinrrl. 1992 jlius 31-n egy SB-2 yo-yo az Atlantisz ûrreplõgp fedlzetn ugyancsak a vilgûrben tallta magt, s az asztronautk egy ismeretterjesztõ filmhez hasznltk.
Nehz bizonytani, hogy a yo-yo valjban honnan ered, vagy hogy mely orszgbl mely orszgba terjedt el. Egy biztos, nincs mg egy olyan jtk amely ilyen egyedlll trtnelemmel rendelkezne. Annak ellenre, hogy a yo-yo-zs az idõk folyamn tlt nehz idõszakokat, a npszerûsge, mint a jtk maga, mindig visszatr!!! |